Az Intel processzorok a közelmúltban meglehetősen hírhedt a rendszerhibákkal kapcsolatban. A 2018-as Spectre and Meltdown-tól, amely spekulatív futtatást használhatott a rendszerek kijátszására, az új sebezhetőségek sorozata csak a mai napig folytatódott.A közelmúltban volt egy CrossTalk hekk, amely fenyegetést jelent a felhőszolgáltatók számára, ahol az egyik felhasználó veszélyeztetheti a másikat, elég csak ugyanazon CPU használatán lenniük, amelyből a virtuális példányok egyeznek. Az ilyen típusú támadások még veszélyesebbek, mint a helyi hozzáférést igénylők, mivel önmagában ez már veszélyes. Ezeknek a kérdéseknek a nagy részét állítólag az Intel új mikroarchitektúra-tervei, például a Ice Lake, a Tiger Lake és a jövőbeni revíziók oldják meg.
Úgy tűnik azonban, hogy az Intel még a legújabb Ice Lake CPU-kkal is szembesül bizonyos problémákkal a rendszerhibák kapcsán. A JetBrains, a szoftverfejlesztő eszközök cseh szolgáltatója rendelkezik Java programozási nyelv fejlesztési környezettel, az IntelliJ integrált fejlesztési környezet formájában. Nemrég arról számoltak be, hogy a MacBook Air 2020 és a Microsoft Surface Pro modellekben, amelyek 10. generációs Intel Ice Lake CPU-val vannak felszerelve, az IntelliJ IDE rendszer újraindulását vagy teljes operációs rendszer összeomlását okozza. A jelentésben a CPU egy olyan Linux virtuális gépben futott, amely elkülöníti magát a MacOS-tól, így a macOS XNU kernel nem hibás. A jelentés megemlíti, hogy egy másik, a Microsoft Surface Pro operációs rendszert futtató felhasználó is észlelte az összeomlást.
A közösségi tesztelésnek köszönhetően kiderült, hogy ezek a problémák nem csak egy szoftverhibát jelentnek, hanem egy meglehetősen CPU-specifikus hiba, amely csak az Intel Ice Lake processzorokban fordul elő. Az Intel nemrégiben frissítette a CPU mikrokódját, de nincs javulás. Úgy tűnik, hogy az IntelliJ IDE rendelkezik olyan utasítás sorozatokkal, amelyek kiváltják a Ice Lake CPU-kban az operációs rendszer összeomlásához vezető körülményeket. Ez a viselkedés aggodalomra ad okot, mivel ezt fel lehet használni egy lehetséges támadásra is. Így a felhőszolgáltatók is veszélyben vannak, mert ha összeomlik a rendszer, az egész mentés összeomolhat. Természetesen a Ice Lake szerver szintű processzorai még nem érkeztek meg, de a hibát a CPU tervezésének alapja rejti. Az Ice Lake CPU-k még a legújabb mikrokód-frissítéssel is összeomlanak ezzel a szoftverrel, ezért látnunk kell, hogy az Intel hogyan reagál erre.
Forrás: techpowerup